Yazılımcının Özgeçmİşİnde Olması Gereken Becerİler

Videoda kendi tecrübelerimden ve internetten öğrendiğim kadarıyla yazılımcının özgeçmişinde bulunması gereken “beceri listesini” anlatmaya çalıştım. Bir yazılımcının özgeçmişinde hangi beceriler bulunabilir ve bunları nasıl listeleyebilir, bu videoda bunları bulacaksınız.

Günümüzde işe alım yapısını ve işe almanın nasıl yapıldığını anlamak neredeyse o pozisyon için geliştirilen yetenekler ve beceriler kadar önemli bir hal aldı.

İşe alım yapan kişiler bir pozisyon açmadan önce o pozisyonun bağlı olduğu yönetici veya karar verici kişi ile iletişime geçip (günümüzde artık teknik kişiler de adayın işe alım süreci boyunca katılım sağladıkları da oluyor) bu gerekli bilgileri edinirler.

Genel olarak bu becerileri 3 kısımda toplayabiliriz;

✔️ Sahip olunması gereken beceriler

✔️ “Nice to have” beceriler

✔️ Özel beceriler

➡️ Sahip olunması gereken beceriler: En temelinde, işe alındığınızda temel olarak gününüzün çoğunda kullanacağınız özelliklerdir bunlar. İlgili teknik alanda bir derece, kullandığınız programlama dili ve teknolojilerde sahip olduğunuz deneyimleri içerir.

➡️ “Nice to have” beceriler: İşe alınma sürecinde olan aday ile doğrudan alakalı olmayıp, çalıştığı projenin başka bileşenlerinde gerekli olabilecek ikinci bir programlama dili veya teknolojilerle ilgili deneyim ve/veya aşinalık içerirler. Bunlara ek olarak “iyi bir takım oyucusu olmak” ve “açık iletişim” gibi soft özelliklerin de burada ayrı bir önemi vardır.

➡️ Özel beceriler: Bunlara tam olarak “elde edilmezi zor beceriler / deneyimler” diyebiliriz sanırım. Birçok kişi için gerekli görülmez, fakat pozisyon için faydalı olabilir. Tabi “kitap okumak”, “yürüyüş yapmak”, “film izlemek” gibi şeyler buraya ait değildir. Hatta özgeçmişe ait değildir derler bazen bunlar için.

Son olarak, işe alım yapan kişiler “mükemmel aday”ı aramazlar. Onlar “pozisyon için en uygun aday”ı ararlar. Bize düşen bu adaylar arasından özgeçmiş ile birlikte doğru bir şekilde öne çıkmayı başarmaktır.

Bu videoyu hazırlarken faydalandığım kaynaklar şu şekilde;

✔️ How to List Programming Skills on a Resume: https://www.indeed.com/career-advice/resumes-cover-letters/how-to-list-programming-skills-on-resume

✔️ The software developer’s guide to a perfect resume: https://www.careersifu.com/the-software-developer%E2%80%99s-guide-to-a-perfect-resume/

✔️ How to write a killer Software Engineering résumé: https://www.freecodecamp.org/news/writing-a-killer-software-engineering-resume-b11c91ef699d/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.