Tarihin En Büyük Borsa Dramı | GameStop, Reddit ve Melvin Capital

Reddit‘teki kişiler dünyanın en büyük yatırım yönetim şirketi olan Melvin Capital’ı nasıl 5 milyar dolar zarara uğrattı? İflasa göz kırpan GameStop hisseleri nasıl oldu da Temmuz 2020’den sonra %1500 arttı?

Öncelikle bu tarihi olayı anlayabilmek için bazı borsa terimlerinin anlamlarını bilmeliyiz.

Borsalarda en basit tabiriyle hisse senedi alıp satarsınız, buna spot market adı verilir. Fakat borsada yatırım yapabileceğiniz farklı yöntemler de mevcut. Örneğin; “10 kaldıraçla girdim” gibi cümleler duyabilirsiniz. Peki bu ne demek?

Sizin 10 dolarınız var ve 1 dolarlık hisseden 10 adet almak istiyorsunuz. Robinhood gibi uygulamalar diyor ki, sen bana 10 dolarını teminat olarak ver, ben sana 100 dolar vereyim ve 100 hisse al. Fakat hisselerin değeri 90 cent’e düşerse, aracı firma şunu diyebiliyor; “Ben senin 10 dolar teminatına el koyuyorum, düşüş nedeniyle hisseler şu anda toplamda 90 dolar ediyor. Toplamda 100 dolar ile, kar-zarar etmeden ben çıkıyorum”. Siz ise bu teminatı kabul etmeden önce 1 dolar kaybedeceğinize, 10 dolar kaybetmiş oluyorsunuz. Buna liquidation deniliyor.

Şimdi borç alarak yapabileceğiniz 2 işlem var;

1. “Borç alarak hisse almak”, yani long pozisyon, yukarıdaki anlattığım durum. Bunu yükselmesini beklediğiniz hisselere yaparsınız.

2. “Borç alarak hisse satmak” bu da şu demek. Ben senin 10 dolarını teminat alıyorum, ve sana 100 tane X firmasının hissesini 1 dolardan satma şansı veriyorum. Bunu da düşmesini beklediğiniz hisselere yaparsınız. Sonra o hisseleri daha düşük fiyatlardan satın alıp, aracı firmaya “hisse senedi” olarak ödeme yapıyor ve kalan parayı da siz cebe atıyorsunuz. Buna da short pozisyon açmak deniliyor. Yani hisseyi kontrat karşılığında ödünç almak gibi.

Gamestop nedir peki? Bizdeki D&R’ın oyun halini düşünebilirsiniz. Fiziksel lokasyonlarda oyun ürünleri satıyorlar. Covid öncesi zaten durumu iyi olmayan, tabiri caizse bir gözü toprağa bakan bir şirket. Özellikle Epic Games ve Steam gibi yapılanmalardan sonra durumlar daha da kötüye gidiyor.

Bu firmanın hisse senetleri düşmeye devam ederken, Melvin Capital adlı bir yatırım şirketi, bu firmayı daha da short’lamaya başlıyor. Zaten Gamestop hisselerine talep düşük, bir de bu kadar devasa miktarlarda Gamestop hissesi satılınca arz-talep dengesi darmadağın oluyor ve Gamestop hisse fiyatları iyice çakılıyor. Hatta %140 oranında short pozisyon oluşturuyorlar. Peki bu ne demek?

Adamlar hissenin düşüşüne o kadar bahse giriyorlar ki, şirketin piyasadaki hisse sayısından çok daha fazlasına borçlanıyorlar. Adamlar hisseyi ödünç almış, başkasına satmış, sonra sattığından ödünç alıp bir başkasına satmış. Buradaki borç para değil, “hisse senedi” borcu.

İşte kahramanımız tam olarak burada devreye giriyor. 2019 başlarında, Reddit’te bulunan /r/wallstreetbets adındaki alt oluşumdaki /u/DeepFuckingValue adlı kullanıcı bu durumu fark ediyor (ayrıca bu kullanıcının RoaringKitty adında bir youtube kanalı var) ve bu şirketin hisselerini almaya başlıyor. Bu süreçte toplamda 50.000$ değerinde hisse alıyor. Ve Reddit’tekileri de buna dahil etmeye çalışıyor.

Hisse fiyatları 3-4 dolardan 17 dolara fırlıyor. Ocak ayı başlarında ikinci bir short’lama yapılıyor. Ve %140 olan pozisyonlar %240’a ulaşıyor. Bu sırada CNBC, Bloomberg gibi kanallarda şirketin beş para etmez olduğu ve dibe batacağına dair haberler yapılıyor, veya “yaptırılıyor”.

Hatta Robinhood gibi bir çok broker firmaları server kapatma ve Gamestop hisselerinin işlemlerini durduruyor. “İnsanların zarar etmesini önlemek için” yaptık diyorlar buna. Tabi insanlar Google Play üzerinden olumsuz yorumlar girince, Google uygulamaya yapılan 100.000’in üzerinde olumsuz yorumu siliyor. Robinhood uygulamasına New York’ta bir “class action” yani topluluk davası açıldı bu arada.

Gerçek şu ki; insanlar bu aldıkları hisseden zarar edeceklerini biliyorlar. Belki 10.000 kişi 300 $ zarar edecek, ama bu “Melvin Capital” gibi, küçülmekte olan firmaları daha da shortlayarak iflasa zorlayan bir firmanın da canına okuyacaklar. Onların tabiriyle %99’un %1’e olan zaferi olarak görüyorlar. Hatta birçok insan, çocuklarına “o hisseden bende almıştım, ben de oradaydım” demek için hisse alıyor. Olay bir nevi “sınıf çatışması”na dönüştü.

Kahramanımıza gelelim, /u/DeepFuckingValue adlı kullanıcını şu anda elindeki hisse değeri yaklaşık 46.000.000$’a ulaştı. Sadece 29 Ocak Cuma günü 13.000.000$ kazandı. Reddit’teki insanların ısrarı üzerine, 1.100.000$’lık hissesini nakite çevirdi.

Peki Elon Musk nasıl müdahil oluyor bu olaya? Fiyatlar artarken Twitter’dan bir paylaşım yapıyor ve bu hisseye olan ilgiyi tavan yaptırıyor. Bunun asıl nedeni, 2014 yılında, bu Melvin Capital aynı shortlama işlemini Tesla hisselerine yaparak fiyatları düşürmüş. Gördüğünüz gibi, intikam gerçekten de soğuk yendiğinde anlamlı oluyor.

Bu işin sonu sizce nereye gider bilemiyorum.

Kaynaklar;

Kahramanımız /u/DeepFuckingValue’nun Youtube kanalı: https://www.youtube.com/c/RoaringKitty/

Ekşi Sözlük GameStop başlığı: https://eksisozluk.com/gamestop–1799935

Olayın en anlamlı özeti:

İngilizce en basit açıklaması:

Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/GameStop_short_squeeze

10saatgeriden isimli kullanıcının Twitter flood’u:

keyifkaciran isimli kullanıcının Twitter flood’u:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.