Youtube’un dislike sayısını gizlemesi

Youtube 10 Kasım 2021’de yayınladığı bir blog yazısıyla videolardaki dislike sayılarını gizlediğini açıkladı.

Bunun temel nedeni olarak ta küçük içerik üreticilerini “dislike mobs” adı verilen bir çok fazla dislike yağmurundan korumak demişler. Yaptıkları araştırmalarda özellikle küçük içerik üreticilerinin buna maruz kaldıkları ortaya çıkmış vs. vs.

Öncelikle bu “dislike mobs” sorunu yeni bir sorun değil. Youtube’un kurulduğundan beri var olan bir sorun. Fakat bence Youtube Rewind 2018 ile daha görülebilir hale geldi, özellikle kendileri de buna maruz kaldıklarında.

Youtube Rewind kısaca, youtube’un her sene aralık ayının başlarında oluşturduğu, o senenin en çok izlenen veya en çok öne çıkan içeriklerin oluşturdukları bir kolaj videosu olarak düşünebilirsiniz. Fakat 2018 rewind videosu çok kötüydü, çoğunlukla gözümüze sjw sokmuşlardı, berbattı ve yayınlandıktan sadece 7 gün sonra Justin Bieber’ın “Baby” şarkısını geçerek youtube en fazla dislike alan videosu oldu. Şu anda 19 milyon’u geçmiş durumda dislike sayısı.

İşte bu olaylar yaşanırken de Youtube staff’ları farkediyorlar ki çok fazla fazla dislike almak inanılmaz kötü hissettiriyor. Bu nedenle dislike sayısını gizlemeyi ve/veya dislike butonunu tamamen kaldırmayı düşündüler o yıllarda. Ve 10 kasım itibariyle de uygulamaya başladılar.

Peki bizler için ne değişecek?

– İçerik üreticileri yine Youtube Studio içerisinden dislike sayılarını görebiliyor olacaklar her bir video için.

– İzleyiciler dislike sayısını göremeyecekler, fakat bir videoyu dislike yapabilecekler.

– Geliştiriciler için ise 13 Aralık 2021’den itibaren dislike bilgilerini API üzerinden alamıyor olacaklar.

Benim fikirlerim şunlar;

Beğenmeme düğmesi bana videonun iyi olup olmadığını söyleyebilir kesinlik ifade etmese de. Ama şimdi, beğenmeme sayısını bile göremezsem videonun iyi olup olmadığını bilebilirim? Ya o video benim haberim olmadan beni manipüle etmeye çalışan bir video ise? Beğenmeyenleri göstermek önemlidir. Kullanıcıya, diğer izleyicilerin video hakkında nasıl düşündüklerini gösterir, böylece zamanlarını boşa harcamadan önce videonun nasıl olduğu hakkında bir fikre sahip olurlar. Youtube, bana sadece kurumsal markaları korumak için beğenmeme butonunu kelimenin tam anlamıyla devre dışı bıraktı gibi geliyor.

Bu arada, bazı sosyal medya sitelerinin dislike almadığı doğrudur. Ancak orada tükettiğiniz içerik genellikle çok daha hızlıdır. Instagram’da birinin fotoğrafına bakar ve beğenmezseniz, bir sonrakine kaydırmanız yeterlidir. Orada dislike butonunun olması pek mantıklı değil.

Ancak, YouTube’da videodan ne bekleyeceğinizi bilmek için birkaç saniye, hatta dakikalarca izlemeniz gerekebilir. Beğenme/beğenmeme oranı, o videonun sizin zamanınıza değip değmeyeceğine hızlı bir şekilde karar vermek için geçerli bir araçtı bence.

Peki alternatif olarak ne yapılabilirdi?

Youtube’ta çok fazla sahte hesap var bu hepimizin bildiği bir durum. Bir şekilde onaylı olacak şekilde hesaplar oluşturulabilmeli. Cep telefonu onaylı mesela. Böylece ben bu kişiyi banladığımda 10 tane hesap alıp gelemez. Ek olarak clickbait videolar. İnsanlar bunlara dislike vermeliler ki, diğer insanlar bu videoları izlemeye tenezzül etmesin, vakitlerini harcamasınlar.

Küçük içerik üreticilerini korumak içinmiş, yersen..

Kaynaklar:

– An update to dislikes on YouTube: https://blog.youtube/news-and-events/update-to-youtube/

– Update to YouTube Dislike Counts: https://support.google.com/youtube/thread/134791097/update-to-youtube-dislike-counts

– List of most-disliked YouTube videos: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most-disliked_YouTube_videos

– YouTube Rewind 2018: Everyone Controls Rewind: https://en.wikipedia.org/wiki/YouTube_Rewind_2018:_Everyone_Controls_Rewind#Dislikes

– Youtube tweet’i: https://twitter.com/YouTube/status/1073280323608285185

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.