Yazılım Mühendislİğİ Karİyerİnİn 5 Önemlİ Olanağı

Bu videode yazılım mühendisliği kariyerinin size getireceği 5 önemli olanağından bahsettim. Videoda hem kendi kariyerimin bana şimdiye kadar sağladığı olanaklardan, hem de internet üzerinde diğer yazılım mühendislerinin tecrübelerinden faydalandım.

Sizlerin de eklemek istediği konular varsa videonun yorum kısmından iletebilirsiniz.

✅ 1. Yüksek talep

Hemen hemen her alan teknolojiden yararlanır olduk günümüzde, bu nedenle hemen hemen her sektörde yazılım mühendislerine ihtiyaç duyuyoruz. Mühendislere olan talep arzdan daha yüksek ve genellikle yüksek maaşlı işlere yol açıyor bu durum.

➡️ Software Engineer Shortage in the World: https://ncube.com/blog/software-engineer-shortage

➡️ State of Software Engineers: https://hired.com/state-of-software-engineers

✅ 2. İstikrarlı kariyer

Bilgisayar bilimi hızla popülerlik kazandı ve mühendislik son derece saygın bir profesyonel kariyer haline geldi. Reklam, marketing, film, televizyon gibi endüstrilerin aksine, rahat bir yaşam sürmek için sektörün küçük bir diliminde olmak zorunda değiliz. Bir Silikon Vadisi şirketinde (hem büyük şirketler hem de yeni başlayanlar) üniversiteden yeni mezun olmuş bir mühendis, 70.000 ABD dolarından fazla bir başlangıç maaşı almayı bekler hale geldi.

➡️ Is CS a ‘stable’ career?: https://www.reddit.com/r/cscareerquestions/comments/3c5gkv/is_cs_a_stable_career/

✅ 3. Hayat boyu öğrenme

Teknoloji endüstrisi son derece hızlı hareket eden bir endüstri. Bugün kullanılan birçok teknoloji on yıl önce mevcut değildi. Mühendislerin, iş piyasasının talepleriyle alakalı kalmak için sürekli olarak becerilerini geliştirmeleri gerekir. Mühendislik, öğrenmeyi seven tutkulu bireyler için harika bir kariyer.

➡️ True programmers never stop learning: https://www.codingame.com/blog/true-programmers-never-stop-learning/

✅ 4. Esneklik

Bir yazılım mühendisliği işi belki de saatler, konum ve çevre açısından var olan en esnek iştir (Tabi bu esneklik ülkemizde biraz farklı algılanıyor). Fiziksel konum genellikle bir sorun olmaktan çıkar ve tamamen uzaktan çalışma uygulayan birçok teknoloji şirketi var. Giyilmesi gereken resmi kıyafet yoktur ve çalışma saatleri genellikle esnektir (Eğer çok resmi bir yerde çalışmıyorsanız).

➡️ Is it typical that software developer jobs are time-flexible, they can be late, leave early, etc., as long as they get the work done on time?: https://www.quora.com/Is-it-typical-that-software-developer-jobs-are-time-flexible-they-can-be-late-leave-early-etc-as-long-as-they-get-the-work-done-on-time

✅ 5. Staj ve tam zamanlı çalışma

Bir gün üst düzey bir teknoloji şirketinde çalışmayı hayal ediyorsanız, stajyer dönüşüm yoluyla işe alınmak bunu başarmanın en kolay yollarından biri. Staj mülakatları son derece kısadır (genellikle 2 tur). Stajlar, bir şirkette kısa bir süre (1-2 ay kadar) çalışmanıza izin verir ve şirketi , kullandığı teknolojileri ve en önemlisi mühendislik kültürünü daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Şirketler ayrıca, işte etkili oldukları ve kültüre uydukları için yüksek performanslı stajyerlere daha yüksek getiri sağlayan iş teklifleri verme eğilimindedir daha düşük riskli gördükleri için.

➡️ Dünya genelinde stajyer maaşlarına https://www.levels.fyi/internships/ ve https://www.glassdoor.com/Salaries/software-engineer-intern-salary-SRCH_KO0,24.htm linklerinden ulaşabilirsiniz.

0 thoughts on “Yazılım Mühendislİğİ Karİyerİnİn 5 Önemlİ Olanağı”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.