Jack Dorsey’nin Twitter’dan ayrılışı

Jack Dorsey 29 Kasım 2021’de attığı bit tweet ile Twitter’daki CEO görevinden ayrıldığını açıkladı.

Bildiğiniz gibi Jack 2006 yılında Twitter’ı kurduktan sonra ayrılmıştı ve 2015’te tekrar CEO olarak geri dönmüştü. 2015 yılında Twitter Inc.’e CEO olarak geri döndüğünde, yönettiği diğer şirket olan Square Inc.’deki bazı çalışanlar, Twitter’ın patronlarının “favori” şirketi olduğuna çabucak inanmaya başlamış. Square Inc. kısaca finansal hizmetler ve dijital ödeme hizmeti sunan bir şirket.

Bu çok normal bence çünkü Twitter halka açıktı, ünlülerle doluydu, basketbolcular, futbolcular, politikacılar, sanatçılar vs. sürekli bir şekilde haberlerdeydi şirket. Satış noktası sistemi ve nispeten bilinmeyen Cash App hizmeti ile Square, bunlardan hiçbiri değildi.

Altı yıl sonra, 29 Kasım 2021’de Jack Dorsey Twitter’ı yönettiği CEO rolünden istifa ettiğinde bu fikir ortadan kalkmış oldu. Square, 1 Aralık çarşamba günü şirket adını Block Inc. olarak değiştirdiğinde, sadece bir “ödeme” mantığının ötesine geçtiğinin ve blockchain teknolojisine odaklandıklarını duyurmuş oldular.

Araştırmalarıma göre bu herkesin beklediği bir şey değilmiş bu arada. Şimdi, Dorsey’in ikinci çocuğu olarak adlandırılan Square, yeni adıyla Block, aniden tüm dikkatini çekiyor. Ve Square (Block!) aniden, büyüme için çok daha fazla alana sahip bir şirket olduğunu öne süren yeni bir kimliğe bürünüyor.

Biz, mantıklı insanlar olarak daha yakından bakıyor olsaydık – Square’in nihai kazanan olacağına dair işaretleri görürdük. Bunlardan en belirgin olanı, Jack’in bir Bitcoin delisi olmasıdır. Bazı haftalar square, bitcoin, kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi konularında twitler atıyor ve kamu tarafında da büyük bir ilgiye sahip. Ayrıca, Twitter’ın piyasa değerinin neredeyse üç katı olan 90 milyar dolarlık bir dev haline geldi Square.

Jack bir süredir bir “şirketler şirketi” kurmakla ilgileniyor. Walt Disney Coorperation gibi mesela. Tema parkları, filmler ve ticari ürünler gibi bir dizi iş alanını tek bir kapsayıcı marka altında birleştiren “Disney” modeline hayran.

Square, yeni adıyla Block, ona finans dünyasında bu fırsatı veriyor. Şirketin bir küçük işletme satıcı ürünü (Square Seller), bir tüketici ödeme uygulaması (Cash App), bir müzik aktarım hizmeti (Tidal) ve birden fazla bitcoin ve blockchain girişimi var. Hatta bir bankacılık tüzüğü bile varmış.

Sonuç olarak, Square, Jack’e kriptoyu keşfetme ve finans dünyasını yeniden yaratma konusundaki emellerini gerçekleştirmesi için bir fırsat verebilir. Sonuçta bu, 280 karakterin sunabileceğinden daha büyük bir imparatorluk anlamına gelebilir.

Kaynak:

https://www.google.com/search?q=twitter+market+cap

https://www.zerohedge.com/technology/jack-dorsey-step-down-twitter-ceo-cnbc-reports

https://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Dorsey

https://en.wikipedia.org/wiki/Block,_Inc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.