İş Görüşmelerinde Kendinizi Nasıl Tanıtmalısınız?

Arada sırada yeni insanlarla tanıştığımız ve kendimizi tanıtmak zorunda kaldığımız için çoğumuz kendimizi tanıtmaya yabancı değiliz. Bununla birlikte, iş görüşmelerinde kendini tanıtmak gerçek hayattan biraz farklıdır, bu yüzden bunu kendi avantajımıza çevirmemiz gerekiyor bence.

Görüşmelerde bildiğim kadarıyla şu sorular çok soruluyor;

✔️ Bana programcı geçmişinden bahseder misin?

✔️ Kodlamaya nasıl ilgi duydun ve mobil geliştirme neden senin için uygun oldu?

✔️ Bu bizim şirket hedeflerimize nasıl uygun olur?

Burada kullanacağımız yöntem “Elevator pitch” olmalı. https://en.wikipedia.org/wiki/Elevator_pitch

➡️ Elevator pitch nedir peki?

Bu kavram, bu bir gazetecinin bir editöre fikir sunması için asansördeki 30 saniyesini nasıl en iyi şekilde kullanacağına dayanır. Bu kavrama göre;

✔️ Kısa – Sınırlı zamanınız var!

✔️ Doğrudan – Sınırlı süreniz olduğundan, direkt konuya gelmelisiniz.

✔️ Dikkat çekme – En çekici fikirlerini sunma

İster onlarca başka adayla bir iş görüşmesinde ve zamanınız kısıtlı olsun, ya da potansiyel bir müşteriye kim olduğunuzu açıklıyor olun, bilgi ve becerilerinizi hızlı ve net bir şekilde açıklayabilmeniz sizin için harika bir özelliktir.

➡️ Format nasıl olmalı peki?

✔️ Mevcut veya en son görevinizle ilgili bir cümle.

✔️ Geçmişiniz hakkında birkaç cümle. Neye odaklandın bu süreçte?

✔️ Nerede çalıştın? Hangi projelerle uğraştın? Tipik zorluklar ve görevler nelerdi? Hangi teknolojileri kullandın?

✔️ Neden yeni bir iş fırsatı aradığınızı ve başvurduğunuz pozisyonla neden ilgilendiğinizi belirten bir açıklama ile bitirin.

ÖRNEK BİR KENDİNİ TANITMA

Merhaba, ben Soner, İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2011 yılında mezun oldum. İlgi alanlarım backend yazılım geliştiriciliği ve iyi kullanıcı deneyimi ve performanslı ürünler geliştirmek.

İlk olarak Scania Turkey bünyesinde, finans raporlamaları üreten uygulamalar üzerine çalıştım. Ardından Akbank’ta önce açık sistemler veri saklama ve veri yedekleme üzerine, ardından izleme sistemlerinde monitoring uygulamaları geliştirdim. Şu anda mobil ekibinde, bankanın kampanya bazlı uygulaması olan Axess Mobil’in backend geliştiricilerinden biriyim.

Şirketinizdeki X pozisyonu ile ilgilieniyorum çünkü hali hazırda bu teknolojileri kullanıyorum ve şirketinizin açık kaynak kod kültürünü destekliyorum.

Birkaç ufak not;

➡️ En sevdiğiniz ve/veya en etkileyici projelerden, bazı önemli noktaları anlatın ve etkileyiciyse “sayıları” veya üstesinden geldiğiniz zorlukları dahil edin.

➡️ Ve son olarak, konuşmanız için pratik yapmalısınız! Becerilerinizin harika ve kısa bir özetine sahip olmak bu konuda çok önemlidir. Hızlı ama takip etmesi kolay bir hızda pratik yapmalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.