10 Milyon

Sabah rutinlerimden biri Stack Overflow‘a bakmak ki yolunuz bu bloğa düştüyse muhtemelen oradan gelmişsinizdir. Genellikle c#, datetime, veya timezone gibi ilgimi çeken etiketlere sahip sorulardan cevaplayabileceğim olanlar var mı diye bakarım. Belirli bir yerden sonra bağımlılık haline geldi bu durum bende. Bunu birkaç senedir düzenli yaptığımdan dolayı da Türkiye’deki en fazla rep puanına’a sahip kullanıcılar arasına girdim. Tabi bu istatistik yurt dışında yaşayan Türk kullanıcılarını saymadığından (sadece lokasyon bazlı) pekte havalı bir istatistik sayılmaz.

Birkaç hafta önce profilim sayfama baktığımda şunu fark ettim;

Bunun ne olduğunu bilmeyenler için şöyle özetleyeyim; Stack Overflow birkaç sene önce profil sayfasına kullanıcıların yaklaşık olarak kaç defa görüntülendiğine dair bir istatistik ekledi. Bu sayede hem kullanıcılar, hem de o kullanıcının sayfasını ziyaret eden herkes bu kişinin bu istatistiğini görebiliyor hale geldi.

Benim profilimde de bu sayı yazıyor. 10 milyon.. wow. Bu çok fazla. Gerçekten bu site içerisinde yazdığım içerikler bu kadar (kabaca kişiye) görüntülenmiş olabilir mi? Sonuçta Stack Overflow’da bir post’u birden fazla görüntülediğinizde o post içerisindeki görüntülenme sayısı artmıyor. 10 milyon kişi mi faydalandı benim yazdıklarımdan? Veya aynı mantık ile bir kişi 10 milyon defa mı faydalandı? Veya 10.000 kişi 1000 defa?

Biraz araştırdım, örneğin yazdıkları post içerisinde bu istatistiğin şu şekilde hesaplandığı yazılıyor;

 • Questions
  • Non-deleted only
 • Answers – Views of the parent question for answers that are:
  • Non-deleted AND
  • Score > 0 AND
  • Also meets one or more of the following criteria:
   • In the top 3 answers OR
   • Is the Accepted Answer OR
   • Score at least 5 OR
   • Has at least 20% of the total vote count

Hmm,  “views of the parent question for answers that are..” kısmı biraz garip. Yani benim verdiğim cevapların görüntülenme sayısı, sorulan sorunun görüntülenme sayısına göre belirleniyor. Aslında biraz anlaşılabilir, çünkü Stack Overflow verilen cevapların görüntülenme sayısını tutmuyor. Sadece soruların görüntülenme sayısı istatistiği var. Bu yüzden o soruyu ziyaret eden kişi, sizin cevabınızı görüntülememiş olabilir.

Stack Exchange Data Explorer içerisinde bu istatistiğe en yakın olacak şekilde bir sorgu yazılmış Martin Smith adlı kullanıcı tarafından. Buradan baktığımda benim için en fazla view alan cevabım 444.000 küsür ile Converting dd/mm/yyyy formatted string to Datetime sorusunda. Evet bu rakam sorulan sorunun görüntülenme sayısı. Benim cevabım burada seçilmiş cevap değil. Peki seçilen cevap gerçekten bu kadar görüntülendi mi? Ya benim cevabım?  Benim cevabım en fazla oy alan cevap bile değil. Fakat yukarıda bahsettiğim “In the top 3 answers” kuralına uyduğu için hesaplamaya dahil edilmiş görünüyor.

Hatta Joel Spolsky, Bits & Pretzels için yaptığı “How to write the script for the future” isimli konuşmasında da (05:00’ten sonra) Jon Skeet‘in 250 milyon’dan fazla kişiye yardım ettiğini belirtiyor.

Neresinden bakarsak bakalım, “people reached” garip bir istatistik türü. Hiçbir şekilde o kişinin sizin cevabınızı okuduğunu ispatlayamıyorsunuz. O zaman bu sayı ne tam olarak? Fikrimce sizin bir şekilde “katkıda bulunduğunuz” içeriğe ait sorunun görüntülenme sayısı. Bu sayı sizin içeriğinize ait doğru rakamı veriyor olabilir veya olmayabilir.

Fakat bu istatistiğin kullanıcılar arasında bir etkisinin olduğunu düşünüyorum. En azından benim tarafımda şöyle bir etkisi oldu; “Neden bunu daha fazla yükseltmiyorum ki?”. Jeff Atwood – ki kendisi Stack Overflow kurucularından biridir Joel Spolsky ile birlikte – Because Reading is Fundamental isimli yazısında şöyle diyor;

If I have learned anything from the Internet, it is this: be very, very careful when you put a number next to someone’s name. Because people will do whatever it takes to make that number go up.

Tabi ki asıl amacım hiçbir zaman sadece buradaki sayıyı yükseltmek olmadı. Stack Overflow’da yazmakta, yazabilmekten her zaman keyif aldım bir programcı olarak. Bilmediğim bir şeyi sormak, bildiğim bir konu hakkında bir şeyler yazmak, bilmesem bile ilgimi çeken bir konu ise o soruya cevap verilene kadar çözümü için araştırma yapmak bir programcılar için elzem bir durum olmalıdır düşüncesindeyim. Fakat burada Jeff’e katılmamak elde değil. İnternet ortamında hangi web sitesinde olursanız olun, klasik bir rep puan sayısı olsun, veya o sitedeki ilerlemenizi gösteren bir progress bar olsun, bu durum kişinin siteye karşı gösterdiği ilgilide otomatik olarak bir arttırım sağlıyor. 

Uzun lafın kısası, 10 milyon olmadı da diyelim ki 5 milyon oldu o da olumlu..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.